Škola potápění

Škola potápění IEC

Pokud jste si přečetli slavnou knihu Julese Verna, Dvacet tisíc mil pod mořem, bylo to možná Vaše první setkání s tím, jak je podmořský svět krásný, rozmanitý a tajemný. Skutečnost v tomto případě mnohonásobně předčí autorovu fantazii a my Vás do světa pod hladinou zveme právě teď.
Najdete zde informace o přístrojovém potápění, potápění na nádech a pokud se Vám líbí obrázky, pokochejte se fotografiemi podmořského světa, jejichž autorem je instruktor potápěčské školy Mgr. Jiří Čada.


>>>více foto<<<

INHALEDIVING
Nejen sport, ale i návrat k přírodě

Vážení návštěvníci našich stránek,
často jsem nucen vysvětlovat mnohým zájemcům co se na trhu s potápěním objevilo za nový termín Inhalediving. Není to vůbec nic nového (určité vysvětlení jste už možná našli po přečtení předchozího článku Inhalediving-nejen sport, ale i návrat k přírodě), v překladu Inhalediving znamená nádechové potápění. Nechceme se srovnávat s freedivery, kteří lámou rekordy v hloubkovém potápění na nádech či ve statice dokáží strávit pod hladinou až několik minut (8 minut a 6 sekund – český reprezentant Martin Štěpánek). Tito špičkoví sportovci však svých rekordů dosahují v soustředění, kdy dokonce sníží svoji tepovou frekvenci, aby maximálně v těle šetřili životně důležitým kyslíkem. Jejich koncentrace při takových výkonech jim však brání vnímat pod vodou své okolí a těšit se z něho. Soustřeďují se pouze na rekordní ponor podél lana. Inhalediving má asi nejblíže k tolik v poslední době zatracovanému spearfishingu. Potápěč však nebere do ruky vražednou harpunu, ale fotoaparát či kameru. Úlovkem mu jsou pouze zážitky a nejrozmanitější záběry. Sportovec nezřídka dosahuje hloubek až okolo třiceti metrů (podle kvality vodotěsného obalu kamery). Vyhledává v hloubce ryby stejně jako lovec. V dynamice pod vodou musí mít natrénovanou výdrž minimálně po dobu dvou a půl minut. Proto tréninkový plán je téměř totožný se spearfishingem. Pro vážné zájemce o tento sport předkládám pro představu plán, který po vzoru francouzské spearfishingové reprezentace vypracoval před časem bývalý trenér českého reprezentačního týmu Daniel Hofman (je potřeba se soustředit jen na ty tréninkové úkony, na které zpočátku stačíte a které nesouvisejí se zabíjením ryb). Já si v průběhu roku svůj trénink kořením pravidelným zimním koupáním (otužování), jízdou na kole (třikrát týdně 50 kilometrů), během (střídám s kolem, třikrát do týdne 12 kilometrů), téměř denně cvičení s činkami (asi hodina práce ve fitku), kliky (série po 30-ti klicích na nádech) a výběhy dvakrát až třikrát denně do čtvrtého patra na nádech (trénink kyslíkového dluhu).
Pozor!!! Pod hladinu, ani v bazénu, nikdy nechoď trénovat sám!!!
Užívejte si pod vodou pak často překvapující volnosti. Ať Vás to tedy chytne, to Vám přeje

Jiří Čada
instruktor potápění

Tajíš dech a čekáš! Těch několik desítek sekund se zdá být nekonečnou dobou. V duchu přemlouváš hejno zlatavých chrochtalů, aby se konečně natočilo podle tvých přestav. Pak v okamžiku stiskneš spoušť, kopneš do ploutví a necháš se několik posledních metrů takřka bez pohybu vynést vztlakem zpět na hladinu…  >>>celý článek<<<
Nejstarší a zcela určitě jedna z nejnáročnějších potápěčských disciplín Je stará jako potápění samo. Disciplina, která se přirozenou cestou vyvinula ze záměru člověka najít pod vodou zpestření obživy…..  >>>celý článek<<<

Sdílej